Qocaman arxeoloq vəfat etdi
AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun qocaman əməkdaşı, tarix elmləri namizədi arxeoloq Qoşqar Qoşqarlı vəfat edib.
Teleqraf xəbər verir ki, o 76 yaşında dünyasını dəyişib.
Qoşqar Oruc oğlu Qoşqarlı 1949-cu il sentyabr ayının 15-də Bakı şəhərində anadan olub. O, 1973-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsini bitirib, təyinat üzrə Biləsuvar rayonunda orta məktəblərdə müəllim vəzifəsində çalışıb. 1976-1978-ci illərdə Tarix İnstitutunun əyani aspiranturasında təhsil alıb. 1978-ci ildən İnstitutun "Çöl tədqiqatları" şöbəsində kiçik elmi işçi vəzifəsində çalışmağa başlayıb.
Q.Qoşqarlı elmi fəaliyyətinin ilk illərindən Qafqaz Albaniyasının maddi mədəniyyətinin öyrənilməmiş sahələrindən biri - torevtika (qiymətli metallardan və tuncdan hazırlanmış avadanlıq) məmulatlarının tədqiqi ilə məşğul olub. O, 1981-1985-ci illərdə AMEA Rəyasət Heyəti İctimai Elmlər Bölməsində elmi katib vəzifəsində işləyib. 1986-1992-ci illərdə Talış-Muğan arxeoloji ekspedisiyasının rəisi kimi fəaliyyət göstərən arxeoloq Muğan və Lənkəran, Astara bölgələrində əvvəllər elmə məlum olmayan Tunc, İlk Dəmir, Antik və orta əsrlər dövrlərinə aid yüzlərlə tarixi-arxeoloji abidələr aşkar edib.
1988-1996-cı illərdə Q.Qoşqarlı UNESKO-nun “Böyük İpək Yolu” beynəlxalq proqramında Azərbaycan elmini təmsil edərək, ölkəmizdə ilk dəfə olaraq qədimdə və orta əsrlərdə Böyük İpək Yolu sistemində Azərbaycanın rolu problemini işləməyə başlayıb.
Q.Qoşqarlı 2001-2005-ci və 2013-2019-cu illərdə Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Cənubi Qafqaz Boru kəmərlərinin tikintisi ilə əlaqədar arxeoloji tədqiqatlar layihəsinə rəhbərlik edib. Layihə çərçivəsində müxtəlif dövrlərə aid onlarca yaşayış yeri və nekropollar tədqiq olunub. Arxeoloqun bu elmi araşdırmaları “Azərbaycan ərazisindəki antik dövr qəbir abidələrinin tipologiyası” fundamental monoqrafiyasında (2012) öz əksini tapıb. O, respublikada və xaricdə nəşr olunan 100-dən çox elmi məqalənin və 3 monoqrafiyanın müəllifidir.
Q.Qoşqarlı, həmçinin ölkə başçısının müvafiq sərəncamlarına əsasən nəşr olunmuş “Azərbaycan ensiklopediyası. Əsas cild”in və “Azərbaycanın Milli Atlası”nın müəlliflərindən idi.