Bir ildən artıqdır ki, Rusiyanın “təsadüfən” Azərbaycanın mülki təyyarəsini vurması ikitərəfli münasibətlərdə qıcıq yaradır və Moskva təqsirinin etirafından imtina edir.
Rusiyanın 2024-cü il faciəsi ilə bağlı cinayət təhqiqatını dayandırmaq qərarı daha bir qəzəb alovuna səbəb olub.
Reyting.az xəbər verir ki, bu barədə Eurasia.net yazıb.
Təhlildə qeyd olunur:
Azərbaycan uzun müddətdir ki, Rusiyanın Çeçenistan vilayətində enməyə hazırlaşan mülki təyyarənin “təsadüfən vurulması”na görə tam cavabdehlik tələb edir. Azərbaycan mənbələrinin məlumatına görə, Rusiya Hava Hücumundan Müdafiə Qüvvələri tərəfindən “səhvən atılan” qəlpələr Qazaxıstanda qəzaya uğramazdan əvvəl Xəzər dənizinin üzərində təyyarəni sıradan çıxarıb və göyərtəsində olan 67 nəfərdən 38-i həlak olub.
Rusiyanın məsuliyyəti boynuna almaq istəməməsi iki ölkə arasında aylarla davam edən şifahi mübadilələrə səbəb olub.
Azərbaycan lideri İlham Əliyev Kremlin imperiya münasibəti və öz administrasiyasına hörmətsizliyi dəfələrlə qeyd edib.
Vladimir Putin, nəhayət, ötən ilin oktyabr ayında Rusiya hava hücumundan müdafiə qüvvələrinin təyyarəni vurduğunu etiraf və həlak olanların yaxınlarına təzminat ödəyəcəyini vəd edib. “Belə faciəvi hallarda tələb olunan hər şeyi Rusiya tərəfi təzminat baxımından edəcək və bütün məmurların hərəkətlərinə hüquqi qiymət veriləcək”, - deyə Putin Əliyevə bildirib.
Rusiya payızda bu məsələ ilə bağlı cinayət təhqiqatı açsa da, 2025-ci ilin sonuna az qalmış Azərbaycan rəsmiləri Rusiya İstintaq Komitəsindən bu hadisəyə görə heç kimin ədalət mühakiməsi ilə üzləşməyəcəyinə işarə edən bildiriş aldıqlarını deyiblər.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilin yekunlarına dair mətbuat konfransında Rusiyanın hərəkətsizliyini pisləyib:
“Şübhəsiz ki, bu addım bizim üçün çox ciddi suallar yaradır”.
Bayramov qeyd edib ki, Rusiya qəzada zərərçəkənlərə təzminat ödəmək üçün aylardır sürünür:
"Təyyarənin vurulması faktı sonradan Rusiya tərəfindən etiraf edildi və təzminat ödənişləri də açıqlandı. Bu, mühüm açıqlama idi. Biz bu prosesin başa çatacağını gözləyirik”.
Bir neçə gün sonra Rusiya rəsmiləri Moskvanın təzminat vədini yerinə yetirmək niyyətini təkrarlasalar da, müddətlə bağlı heç bir konkret məlumat vermədilər. “Biz Rusiya və Azərbaycan liderlərinin oktyabrın 9-da Düşənbədə keçirilən görüşündən sonra əldə etdikləri bütün razılaşmaları tam şəkildə yerinə yetirməyə sadiqik”, - News.ru Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzindən sitat gətirib.
Qazaxıstan da Aktau şəhərinin hava limanı yaxınlığında baş vermiş qəzanın səbəbi ilə bağlı yekun olmayan, ilin sonu aralıq hesabatı yaymaqla Bakıda narazılıq hisslərinin canlanmasına kömək edib. Aralıq hesabat, keçən fevral ayında açıqlanan ilkin qəza təhqiqat hesabatında yer alan ilkin nəticələri təfərrüatlandırmaq üçün çox azdır. Hər iki hesabat daha çox mübahisələrə yol verməyən, Azərbaycan və ya Rusiyanı qəzəbləndirən diplomatik kəndirdə keçirməyə çalışıb.
Aralıq hesabatda qeyd edilib ki, müstəntiqləri yekun qiymətləndirmədən çəkindirən iki amil var: texniki xidmət qeydlərinin tədqiqində gecikmə və "münaqişə zonaları üzərində və ya yaxınlığında uçuşlar üçün risk təhlili" üzərində işlərin davam etdirilməsi.
Sənəddə deyilir ki, İstintaq Komissiyası balanslaşdırılmış yanaşma aparır, bütün nəticələr obyektiv olacaq və yalnız faktlara əsaslanacaq.
Hesabatda qəza ilə bağlı yekun hesabatın nə vaxt açıqlanacağına dair heç bir məlumat verilməyib, yalnız onun tamamlandıqdan sonra Nəqliyyat Nazirliyinin saytında yerləşdiriləcəyi bildirilib.