Ehtiyacı olanlara əl tutmaq, maddi kömək göstərmək - xeyriyyəçilik sosial kateqoriya sisteminə aiddir
Ehtiyacı olanlara əl tutmaq, maddi kömək göstərmək - xeyriyyəçilik sosial kateqoriya sisteminə aiddir. İctimai istehsalın və iqtisadi sistemin sosial formasından asılı olmayaraq dünyanın maliyyə cəhətdən istər qüdrətli, istərsə də zəif ölkələrində sosial ədalət ümumi ədalətin tərkib hissəsi kimi başa düşülməli, tətbiq edilməli, həyata keçirilməlidir. Bu mühüm və xeyirxah fəaliyyətə, insanpərvər addıma maraq və meyil daim artırılmalı və sözügedən məsələ daimi xarakter almalıdır. Bununla da, xeyriyyəçilər ölkənin, cəmiyyət üzvlərinin maddi rifahının yaxşılaşdırılmasında, dövlətlə birlikdə korporativ (birləşmiş) sosial vəzifənin həllində öz iştirakçılarını təmin etmiş olurlar.
İmkanlı insan ehtiyacı olana kömək etməlidir. Bu xoş məqam xeyriyyəçi üçün rahatlıq, ehtiyacı ödənilən üçün isə yaxşılıqdır. Xeyriyyə, xeyriyyəçilik özündə yaxşılıq, xeyirlik mənasını təcəssüm etdirir.
Şirvan torpağı da zaman zaman xeyriyyəçi insanları ilə tanınıb.Belə xeyriyyəçi insanlardan biri Ağsumuzun,dəyərli,səmimi,mehriban oğlu Sanif Həsənovdur.O,şəxsi biznesini öz ağlı və fərasəti hesabına daima irəli aparan biznesmenlərdən biridir.Biznes sahəsində irəliləməsi onun təvazökarlığına daha çox qatqı qatıb.Adının hörmətlə anılması,dövrünün uğurlu biznesmənləri sırasında adının çəkilməsi onun səxavətliliyinə,imkansız ailələrə yardım etməsinə müsbət təsir göstərib.Maddi imkanları hesabına imkansız ailələrə yardım etməklə yanaşı gənc nəslin elmli,savadlı yetişməsində də maraqlı olub Sanif Həsənov.Məhz bu səbəbdəndir ki,o,imkansız ailələrin oxumaq istəyən övladlarına dəstək olmağı özünə ən ündə vəzifə hesab edir.Neçə imkansız ailələrin övladlarının təhsil haqqlarını boynuna götürən Sanif Həsənov,imkansız abituriyentlərə də dəstək olur.Belə ki,Ağsuda fəaliyyət göstərən Ağsu Tədris Mərkəzində təhsil alan bir neçə şagirdin illik təhsil haqqını öz cibindən ödəyir.Etdiyi xeyriyyəçi addımlar daima dövlət qurumları tərəfindən təqdirə layiq qarşılanmış,qiymətləndirilmişdir.Onun bu məqsədlə aldığı diplom və təltiflər dediklərimizə bariz nümunədir.
Biz Xəbercimedia.az olaraq Ağsumuzun xeyriyyəçi oğlu Sanif Həsənova xalqı yolunda etdiyi bu fədakarlıqdan,xeyriyyəçilikdən dolayı təşəkkür edir,ona gələcək həyatında uğurlar arzu edirik.Ölkəmiz Sanif Həsənov kimi oğullarla nə qədər zəngin olarsa xalqımız bir o qədər çətinliklər məngənəsindən uzaq olar.