Nərimanov Tibb Mərkəzinin direktoru Fazil Alməmmədov barəsində səsləndirilən iddialar hıqiqəti əks etdirmir - MÖVQE
İctimai rəyə hörmətlə yanaşmaq, deyilən hər sözün məsuliyyətini daşımaq medianın əsas prinsipidir. Son dövrlər bəzi informasiya platformalarında və sosial şəbəkələrdə Nərimanov Tibb Mərkəzinin direktoru Fazil Alməmmədov barəsində səsləndirilən iddialar isə nə faktoloji əsas, nə də obyektiv yanaşma baxımından cəmiyyətin informasiya təhlükəsizliyi standartlarına cavab verir. Bu səbəbdən məsələyə aydınlıq gətirilməsi və ictimaiyyətin düzgün məlumatlandırılması zəruri hesab olunur.
Məsuliyyətli rəhbərlik və real nəticələr
Səhiyyə sistemi hər bir dövlətin sosial dayaqlarından biridir. Xüsusilə paytaxtın mühüm tibbi müəssisələrindən biri olan Nərimanov Tibb Mərkəzinin fəaliyyəti minlərlə vətəndaşın sağlamlığı ilə birbaşa bağlıdır. Belə bir sahəyə rəhbərlik edən şəxsin fəaliyyəti emosional yanaşmalarla deyil, real göstəricilər və konkret nəticələrlə qiymətləndirilməlidir.
Fazil Alməmmədovun rəhbərliyi dövründə mərkəzdə tibbi xidmətin təşkili, pasiyent məmnuniyyətinin artırılması, kadr intizamının gücləndirilməsi və şəffaf idarəetmə prinsiplərinin tətbiqi istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. İdarəetmədə operativlik, müraciətlərə həssas münasibət və vətəndaşların problemlərinə çevik reaksiya verilməsi onun fəaliyyət üslubunun əsas xüsusiyyətlərindəndir.
Şər və böhtan kampaniyalarına münasibət
Təəssüf doğuran məqam ondan ibarətdir ki, ayrı-ayrı media subyektləri və sosial şəbəkə istifadəçiləri hər hansı konkret fakt təqdim etmədən, ümumi və qeyri-müəyyən ittihamlar səsləndirməklə ictimai rəy formalaşdırmağa çalışırlar. Hüquqi dövlətdə ittiham sübuta əsaslanmalıdır; fərziyyə və şayiələr isə nə jurnalist etikasına, nə də qanunvericiliyin tələblərinə uyğundur.
Azərbaycan Respublikasının informasiya məkanında fəaliyyət göstərən media qurumlarının əsas vəzifəsi araşdırma aparmaq, mövqeləri dəqiqləşdirmək və balanslı yanaşma sərgiləməkdir. Əks halda, sifarişli və qərəzli materiallar cəmiyyətə xidmət etmir, əksinə, ictimai etimadı zədələyir.
Dövlətçilik və xidmət prinsipi
Fazil Alməmmədovun fəaliyyəti dövlətin səhiyyə siyasətinin prioritetləri ilə uzlaşır. Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan inkişaf kursunun və hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən sosial yönümlü siyasətin əsas istiqamətlərindən biri əhalinin keyfiyyətli tibbi xidmətlə təmin olunmasıdır. Bu siyasətin yerlərdə icrası isə konkret rəhbərlərin məsuliyyətli fəaliyyətindən asılıdır.
Mərkəzin kollektivi arasında formalaşmış işgüzar mühit, vətəndaş müraciətlərinə açıq yanaşma və sosial həssas qruplara göstərilən diqqət, rəhbərliyin prinsipial mövqeyinin nəticəsidir. Bu, yalnız formal vəzifə icrası deyil, həm də ictimai məsuliyyət anlayışının təzahürüdür.
Analogiayaların təhlükəli tendensiyası
Son illər mediada müşahidə olunan mənfi tendensiyalardan biri də “analogiaya əsaslanan ittiham” üsuludur. Hər hansı bir sahədə baş verən neqativ hadisə dərhal digər qurumlara da şamil edilir, konkret sübut olmadan oxşar “model” qurulur. Bu yanaşma hüquqi və məntiqi baxımdan əsassızdır və fərdi məsuliyyət prinsipinə ziddir.
Nərimanov Tibb Mərkəzinin fəaliyyətinə münasibət də məhz konkret faktlar əsasında formalaşdırılmalıdır. Əks halda, ümumiləşdirilmiş və şişirdilmiş iddialar cəmiyyətin obyektiv informasiya alma hüququnu pozur.
İctimai etimad ən böyük göstəricidir
Hər bir rəhbərin əsas qiymət meyarı ictimai etimaddır. Uzunmüddətli fəaliyyət dövründə formalaşmış müsbət rəy, kollektiv və pasiyentlər tərəfindən göstərilən hörmət təsadüfi amil deyil. Bu, davamlı və prinsipial fəaliyyətin nəticəsidir.
Əlbəttə, heç bir sahə tənqiddən kənar deyil. Konstruktiv və əsaslandırılmış tənqid inkişaf üçün zəruridir. Lakin şər və böhtan xarakterli kampaniyalar nə səhiyyə sisteminə, nə də cəmiyyətə fayda gətirir.
Sonda...
Bu məqalə hər hansı şəxsin şəxsi müdafiəsi deyil, obyektiv yanaşmanın müdafiəsidir. Hüquqi dövlət prinsiplərinə uyğun olaraq, ittiham faktla sübut olunmalıdır; əks halda, bu cür məlumatlar ictimai rəyə təsir göstərmək məqsədi daşıyan manipulyativ cəhd kimi qiymətləndirilir.
Cəmiyyət olaraq bizim borcumuz – ədalətli mövqeni qorumaq, xidmət edənlərlə sifarişli qarayaxma arasında fərq qoymaqdır. Sağlam cəmiyyət sağlam informasiya mühitindən başlayır. Bu mühitin qorunması isə hər birimizin məsuliyyətidir.